Види каменю

Граніт (італ. granito, від лат. granum — зернина) — інтрузивна гірська порода кислого складу із зернистою (рівномірнозернистою чи нерівномірнозернистою) структурою.

Складається з кварцу, плагіоклазу, калієвого польового шпату та слюд ( біотита та мусковіта). Щільність граніту – 2600 кг/м³, міцніть на стискання до 300 МПа. Має широку гаму кольорів від чорного до рожевого.

Граніти переважають серед інтрузивних порід і займають істотне місце в геологічній будові України. Великі родовища в Україні є в межах Українського щита: Янцівське (Запорізька обл.), Малокахнівське (Полтавська область). Корнинське (Житомирська область), Жежелівське (Вінницька область), Капустинське (Кіровоградська область), Войнівське родовище граніту (с. Войнівка Кіровоградська обл.)

Габро — магматична інтрузивна рівномірнозерниста порода, що складається з основного плагіоклазу, моноклінного піроксену, олівіну або рогової обманки. Габро в Україні є в межах Українського щита, зокрема Коростенського плутону; на Кіровоградському блоці — у Корсунь-Новомиргородському плутоні й на Приазовському блоці — долинах рр. Кальміусу та Кальчику. Родовища габра — в Житомирській обл. (Головинське, Турчинське та ін.).

Габро — глибокоглбинна порода. Цим зумовлена його міцність і стійкість. Він краще переносить перепади температури. Більш стійкий до факторів зовнішнього середовища ніж базальт. Колір чорний з вкрапленнями різних порід. Габро має низьку водо поглинаючу здатність, тому дуже стійких до мінусових температур та забруднення.

Базальт — найпоширеніша гірська порода, основна порода дна океану, складається з плагіоклазу і містить відносно небагато кремнію (менше 50%). Звичайно темно-сірого кольору, але може бути зеленим, коричневим або чорним. Базальт від сильного нагрівання і від швидкого охолодження втрачає свою міцність і руйнується. Частинки базальту розширюються при нагріванні і стискуються при охолодженні. Розширення і стискування частинок відбувається нерівномірно, внаслідок чого, на базальті утворюються тріщини. В тонкі, ледве помітні тріщини, після дощу або танення снігу проникає вода і поступово розмиває і розширює їх (при замерзанні) Відбувається руйнування породи.